„Kalendarz Śląski na rok 1931” nakładem Ludowej Spółki Wydawniczej w Czeskim Cieszynie
Flaszki, szklanki i słoje chronić można przed pęknięciem, jeśli się każdą sztukę oddzielnie owinie słomą i włoży do zimnej wody do naczynia, w którem mają się gotować. Wodę zagotować, a potem powoli pogotować jeszcze przez pół godziny. Następnie zdjąć z pieca, pozostawić szkła we wodzie aż do zupełnego ostygnięcia. Szkło, tym sposobem hartowane, staje się trwalszem.
Nowe i stare żelazne garnki wymagają pewnych zabiegów. Nowe należy przed użyciem mocno wymyć piaskiem i sodą i ugotować w nich następnie łupin z kartofli. Stare garnki żelazne wyciera się papierem szklanym (Schmirgelleinwand), przez co nabiorą pięknego połysku.
Jak rozpoznać wiek u gęsi? Chcąc przekonać się o wieku gęsi, należy szukać na zewnętrznej stronie jej skrzydeł, ponad największemi piórami, dwóch małych, wąskich, zaostrzonych bardzo delikatnych, ale mocno osadzonych piórek. Jedno z tych piórek bywa zwykle większe i ono to ma na sobie znaki, stanowiące rejestr lat gęsich. Znaki te, czyli kreski, znajdują się na zewnętrznej stronie pióra i są jak gdyby ukośnie wyżłobione trójgraniastym pilnikiem. Po upływie każdego roku nowa kreska ukazuje się na powierzchni pióra i stanowi nieomylne świadectwo przebytych przez gęś lat.
Świeże śliwki na Boże Narodzenie. Dojrzałe, ładne śliw ki (czereśnie, wiśnie i gruszki także) można łatwo przechowywać całą zimę i sprawić tem niespodziankę. Owoc bez plam i skaz urwany z ogonkiem, obciera się uważnie ścierką miękką i zanurza kolejno w rozpuszczonej parafinie, którą kupuje się w drogerji. Parafina obiegnie owoc i nie dopuściwszy powietrza, nie pozwoli popsuć się owocom. Przechować trzeba owoc w chłodnem miejscu w pudełku, przekładając go trocinami, wełną lub bibułką. Parafina jest bez smaku i łatwo zdjąć jej powłokę z owocu. Warto zrobić próbę, trzeba tylko dokładnie zanurzyć owoce.
Miód, sfałszowany syropem cukrowym, jest rzadkawy, lepki i nie scukrzy się bardzo długo lub wcale, a duży procent cukru w miodzie poznaje się po bardzo gruboziarnistym scukrzeniu się tego miodu. Przy sfałszowanym miodzie twarde cząstki, dodane dla wagi, opadną na dno naczynia, skoro się miód, wymięszany łyżką, doda do wody.
Białko jaj kurzych środkiem leczniczym. Na ranki, powstałe wskutek skaleczenia, oparzenia, niema szybciej gojącego środka nad świeże, surowe białko jaj kurzych, którem rankę należy posmarować. Prędko schnące białko tworzy powłokę, która nie dopuszcza przystępu powietrza, wobec czego gojenie następuje bardzo szybko. Białka, ubite z cukrem lub bez, działają chłodząco w zapaleniach kiszek i dezynterji; w wodzie przegotowanej rozkłócone (1 białko na garnuszek wody) z małym dodatkiem cukru tworzy napój wzmacniający, który działa znakomicie w zaburzeniach żołądkowych, powstrzymuje wymioty itp.
Chleb nie spleśnieje, gdy urabiając ciasto, doda się do niego trochę anyżku, kminku lub kopru i potem piecze. Taki chleb trzyma się dłużej i lepszy ma smak. Zaczyn ma kisnąć 2 1/2 godziny.
bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur