Z książki „Doświadczona gospodyni i kucharka doskonała dla wszystkich stanów” wydana przez Zofię Wilhelminę z Koblanków Szeyblerową, Wrocław 1837
Kto chce mieć szpinak w zimie, powinien go siać w ostatnich dniach września. Toż samo powiedzieć można o marchwi, którą przykryi końskim gnojem; również i o pietruszce, która w miesiącu marcu pokaże się żółta, ale po zebraniu gnoju, wystawiona na świeże powietrze, w kilka dni przybiera piękny zielony kolor. Do zachowania selerów i porów zrób wązki rówek w ziemi ogrodowey, włóz wspunmianą włoszczyznę wraz z nacią i przykryi matą słomianą, pod którą przez całą zimę zostaną świeże. Wina grona długo zachować można wieszając je w suchey izbie na szpagacie do łodygi przyczepiunym na linach, ale trzeba często zaglądać i wybierać nadpsute jagody.
Sposób robienia musztardy. Gorczycę umiel, a potem przesiey, aby była zupełnie miałka. Do 1 funta zmieloney gorczycy weź 4 łóty cukru, i umieszay oboje na misce, krop wrzącym octem winnym i wierć należycie wałkiem. Skoro to nastąpi, zostaw przerobioną massę spokoynie, aby rozpęczniała, a gdy to nastąpi, rozrzedź ją octem do upodobaney ciekłości. Zachowaj ją w garczkach kamiennych mocno obwiązanych papierem. Do lepszego gatunku musztardy bierz do 1 funta gorczycy, 4 łóty, cukru, i utrzyi oboje z białem winem, lub w jego niedostatku z wódką, podobnie jak poprzeduio obwiąż starannie i zachoway. Do tego gatunku musztardy bierz białą gorczycę.
O owocach suszonych do pieczystego. Czyli chcesz użyć w tym celu śliwek lub gruszek, upłócz je dobrze cieplą wodą i gotuy w garnku takim, aby go prawie zapełniły, gdyż ciasno gotować się powinny, w przeciwnym bowiem razie owoc traci słodycz. Przykryi dobrze i ciągle dogląday, aby miały polewkę, przez co stają się miękkie i smaczne. Zaraz z początku przyczyń skórki cytrynowey, która razem się gotować powinna i polewka nie powinna bydź długa i nadto rzadka. Nakoniec wyday na salaterkę i posyp cukrem i cynamonem.
Sposób delikatnego gotowania szynki westfalskiey. Wymoczywszy szynkę przez noc całą w letniey wodzie, włóż do kotła, nakryi na piędź kwartą wina, wlóż cokolwiek rozmarynu, garść szałwii, cząbrzu, bazyliki, majeranU, nietłuczunego pieprzu, jałowcu i kilka całych cebul. Z ingrendyencyami temi gotuy powoli przez cztery godziny. Zapobiegając rozkruszeniu, obwiąż czystą chustą; gdy należycie zmięknie, wymyi, dai na półmisek, ściągniy skórę i nią jak porzednio przyozdób. Im więcey przydasz ozdób, tym lepiey. Skoro przestygnie, wyimiy z chusty, połóż na czystym półmisku i ładnie przystróy pietruszką.
Klarowanie masła do pieczenia. Ilość masła przeznaczoną do pieczenia kładzie się w rądel, przystawia na mierny ogień i gotuje powoli, dopóki się nie sklaruje zupełnie. Potem zdeymuje się z ognia, a gdy wszelka nieczystość opadnie, zbiera się utworzona zwykle na wierzchu skorupa. Masło przelewa się przez sito włosiane do innego rądelka, baczqc troskliwie, aby się nic z osadu nie przymieszało. Chcąc wypiekać, przystawia się masło do ognia, i tak je rozgrzewa, ze kawałek wrzuconego ciasta na wierzch spływa, a skoro to nastąpi, mozna zacząć wypiekanie. Piekąc, nie należy poddawać zbytniego ognia, inaczey bowiem masło łatwo się pieni, brunatnieje, a przed pianą widzieć nie można, co się piecze. Jeżeli wolny tylko poddaje się ogień, lub zarzewie, można je zachować i piec w niem po kilka razy; można także używać w połowie smalcu. Nie trzeba także od razu kłaść zbytnią ilość ciasta do rądla, gdyż w takim razie masło nie może go wypiec i pienić się zaczyna.
bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur