Makrony

Makrony

SKŁADNIKI

– 25 dag migdałów
– 35 dag cukru pudru
– pół szklanki mąki
– 5 białek jaj kurzych
– łyżeczka soku z cytryny
– olejek migdałowy



PRZYGOTOWANIE

Migdały sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki, wysuszyć w piekarniku i zemleć w maszynce, białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i ubijać dalej do czasu aż cukier się rozpuści, dodać zmielone migdały, mąkę, sok z cytryny i olejek migdałowy, dokładnie wymieszać. Blachę wysmarować tłuszczem i oprószyć mąką (lub wyłożyć pergaminem), za pomocą worka cukierniczego lub łyżeczki układać na blasze małe, okrągłe porcje masy, piec w temperaturze 150 stopni Celsjusza około 35 minut.



TAK NA MARGINESIE

Makrony to maszkiet kontrowersyjny: często można spotkać się z poglądem, iż jest to ciastko kokosowe (Niemcy nazywali swój kokosowy wypiek „makronen”). Przysmak ten jednak miał bardzo wiele przeróżnych odmian: przygotowywano go z tartą bułką – w wersji zwanej makrony ańfartowe – jest nawet model wojenny, na czas biedy: „Czterysta gramów płatków owsianych, dwieście gramów masła, dwieście gramów cukru, dwa jaja, dwie łyżki mąki pszennej, starcie jednej cytryny, sok z jednej cytryny i jeden proszek Oetkera. Jajka, masło i cukier można kwadrans wlec w donicy, co daje ciastkom kruchość, potem wszystko wygnieść i formować małe makaroniki, wsadzić w piec niezbyt gorący, aż do lekkiego zarumienienia. Smak ciastka maja wyborny, nie ustępujący drogim makaronikom z migdałów, o które obecnie bardzo trudno”. Makrony podawano z okazji dnia świętego Mikołaja, na Górnym Śląsku jest to także reprezentacyjna przekąska odpustowa: robiona zarówno w domu, jak i sprzedawana na straganach.



bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur