SKŁADNIKI:
– pół kilograma wysuszonych bułek
– 70 dag maku
– litr mleka
– 10 dag orzechów włoskich wyłuskanych
– 5 dag migdałów
– 5 dag rodzynków
– 50 gramów masła
– cukier do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Sparzyć mak wrzątkiem i pozostawić na 12 godzin w wodzie. Odcedzić i drobno zemleć. Zagotować mleko, dodać masło i zmielony mak, przegotować 10 minut na wolnym ogniu mieszając zawartość garnka. Posiekać orzechy i migdały na drobne kawałki, dodać do gotującego się mleka. W dużym naczyniu układać warstwami kawałki wysuszonych bułek każdą warstwę zalewając kolejno przygotowanym mlekiem z makiem i bakaliami. Odstawić na godzinę w chłodne miejsce.
TAK NA MARGINESIE:
Makówki występują w licznych postaciach – wyróżnia się na przykład makówki opolskie (na bazie słodkich, mlecznych bułek) z obowiązkowym cynamonem oraz makówki cieszyńskie, w których rodzynki sypano na wierzch potrawy – dla dekoracji. Wiele też jest rodzajów ewentualnych przypraw: w zasadzie w makówkach można było znaleźć wszystko, co nazywamy bakaliami. W wielu rejonach Górnego Śląska cukier zastępowano miodem.
bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur