Pischinger

Pischinger

SKŁADNIKI

– opakowanie wafli
– litr mleka
– 2 szklanki cukru



PRZYGOTOWANIE

Wlać do rondla mleko, wyspać cukier i gotować od czasu do czasu mieszając aż powstanie gęsta masa, przestudzić, smarować wafle masą, nakładając jeden wafel na drugi, obciążyć deseczką, zostawić w zimnym miejscu do stężenia, kroić w kwadraty, kwadraty można dodatkowo pociąć na trójkąty.



TAK NA MARGINESIE

Przepis na pischingera trafił na Śląsk z Austrii zaraz po tym, jak wymyślił go wiedeński cukiernik Oskar Pischinger (1881 rok). W założeniu Pischingera był to torcik z wafli (Original Pischinger) Torte Swoją nazwę torcik zawdzięcza twórcy przepisu. Śląskie dzieci przeważnie nazywały pschingera „andrutem” od wafli, z których był przygotowany. Pishinegr szybko stał się bardzo popularny na Śląsku, co wiąże się nie tylko z jego smakiem, ale także z niskim kosztem potrzebnych produktów i nieskomplikowanym procesem przygotowania. Zwyczajowo pischingera przygotowywano na odpusty i urodziny. Z czasem pischinger doczekał się wielu modyfikacji. Między innymi do przygotowanej wg powyższego przepisu masy mleczno – cukrowej dodawano 4 łyczki kakao. Inne modyfikacje znacznie odbiegają od oryginalnej receptury.



bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur