Czym różni się garnek na indukcję?

Czym różni się garnek na indukcję?

Od lat trwa nieustanna walka pomiędzy tradycją a nowoczesnością, przyzwyczajeniami a wygodą – zwolennikami kuchenki gazowej i elektrycznej, a obecnie, także jej nowszej wersji, czyli kuchenki indukcyjnej. Jeśli jesteśmy w posiadaniu tej ostatniej, zapewne zauważyliśmy już, że nie każdy garnek i patelnia mogą być na niej stosowane – jaki garnek na indukcję wybrać, aby nie zniszczyć nowego sprzętu?

Garnek na indukcje ze specjalnego stopu
Sprawdź oznaczenia
Garnek na indukcje ze specjalnego stopu

Kupując garnki, patelnie czy rondle przeznaczone do korzystania na płycie indukcyjnej, trzeba upewnić się, że posiadają one odpowiednie właściwości. Wszystko to przez specyficzny sposób nagrzewania się płyty, która w przeciwieństwie do zwykłej kuchenki elektrycznej, posiada cewki, które wytwarzają zmienne pole magnetyczne, w ten sposób generując ciepło – to tak w dużym skrócie. Aby nasz garnek mógł spełniać swoją funkcję, gdy korzystamy z kuchenki indukcyjnej, potrzebujemy takiego, który jest wykonany ze specjalnego stopu metalu, będącego ferromagnetykiem. Dzięki niemu proces indukowania zachodzi w pełni, a nasz posiłek grzeje się tak, jak miałoby to miejsce na gazowej czy elektrycznej kuchence.
Drugą sprawą jest oczywiście wymiar garnka. W przeciwieństwie do gazu „palniki” czy raczej miejsca wyznaczone do podgrzewania mają ograniczoną powierzchnię i nie obejmą dna garnka, który będzie za duży. Jeśli natomiast kupimy za mały garnek czy rondel, może się okazać, że ewentualny wyciek znajdzie się na płycie grzewczej, dodając nam pracy w postaci dodatkowego sprzątania.

Sprawdź oznaczenia

Wpisując w wyszukiwarce „garnek na indukcje„, z pewnością trafimy na wiele modeli, które nie posiadają oznaczeń, a jedynie z nazwy, możemy wyczytać, że przeznaczone są do wykorzystania na płycie indukcyjnej. Unikajmy zakupu garnka, którego właściwości nie możemy sprawdzić – nie podaje ich producent, ani sklep. W opisie takiego sprzętu zawsze powinny być zawarte informacje o tym, z jakiego metalu jest stworzony i czy jest on kompatybilny z płytą indukcyjną. Ostatnie, czego chcemy to kolejny zakup w stylu garnka dobrego na każdą płytę – w końcu może okazać się, że będzie on mniej wydajny niż pozostałe nasze garnki. Jeśli nie jesteśmy pewni naszego zakupu, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, bądź pracowników sklepu internetowego, takiego jak europ24.pl. Zakup zestawu garnków może być kosztowną inwestycją, dlatego warto upewnić się, że będą to właściwie wydane pieniądze, a garnki posłużą nam przez lata.