Rosół na skrzydełkach z ajlaufem

Rosół na skrzydełkach z ajlaufem

SKŁADNIKI

– 4 kurze skrzydełka
– włoszczyzna (2 małe marchewki, 2 małe pietruszki, ćwiartka małego selera, kawałek pora, pół małej cebuli)
– 2 jajka
– 4–5 łyżek mąki pszennej
– łyżka wody lub łyżka mleka
– sól, pieprz, magii, sezonowo zielona pietruszka



PRZYGOTOWANIE

Na skrzydełkach i włoszczyźnie ugotować rosół, kiedy skrzydełka są miękkie wyjąć je i wyjąć warzywa – 1 marchewkę i 1 pietruszkę pokroić w małe paski lub kostki i wrzucić z powrotem do rosołu, przyprawić pieprzem i magii; ajlauf: jajka roztrzepać widelcem, dodając stopniowo mąkę pszenną, dodać odrobinę soli, rozcierać przez około 3-4 minuty, tak żeby nie było grudek, jeśli ciasto jest za gęste (powinno mieć konsystencję gęstej śmietany) można dodać łyżkę wody lub mleka jeśli za rzadkie dodać mąkę, wylać na wrzący rosół (nie lać w jednym miejscu bo ciasto się zlepi), zamieszać, kiedy ajlauf wypłynie można podawać – na talerz położyć 1 – 2 skrzydełka, zalać rosołem z ajlaufem, w sezonie posypać pietruszką.



TAK NA MARGINESIE

Ajlauf (lane kluski) niektóre gospodynie dodawały do zupy pomidorowej lub do grzybuli. Popularnym daniem dla małych dzieci był ajlauf ze słodzonym mlekiem (zupa mleczna). Im cieńszym strumieniem leje się ajlauf tym jest on drobniejszy. Rosół na skrzydełkach z ajlaufem był na Śląsku dość często gotowany w rodzinach wiejskich i robotniczych, jednak nie wszyscy domownicy dostawali skrzydełka – należały się one przede wszystkim gospodarzowi. Kiedyś sprzedawano tylko całe kury. W czasach, gdy nie było lodówek, jeśli gospodarz wydawał córkę za mąż i zbijał na wesele dużo kur można było wyjątkowo kupić od niego skrzydełka, kurze szyje a czasami i podroby. Gospodynie śląskie dodając cebulę do rosołu wcześniej przecinały ją na pół i lekko przypalały na blasze pieca, co dawało bardziej intensywny smak i kolor rosołowi. Dla poprawienia koloru rosołu dodawano też czasami jednego lub dwa grzyby suszone.



bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur