Kapusta kiszona zasmażana z boczkiem

Kapusta kiszona zasmażana z boczkiem

SKŁADNIKI:

– 1 kg kiszonej kapusty
– woda z gotowania ziemniaków
– łyżka mąki
– 10-20 dag boczku
– 2 średnie cebule
– łyżka miodu lub cukru
– liść laurowy
– 5 ziarenek ziela angielskiego
– sól



PRZYGOTOWANIE:

Kapustę odcisnąć z nadmiaru wody, pociąć na mniejsze kawałki, wrzucić do garnka, zalać wrzącą wodą z gotowania ziemniaków tak aby kapusta została przykryta, dodać pół łyżeczki soli, ziele angielski, liść laurowy i poszatkowaną jedną cebulę, gotować na małym ogniu do miękkości kapusty; pokroić w kostkę boczek, kiedy wytopi się trochę tłuszczu dodać poszatkowaną cebulę, smażyć do zarumienienia, dodać dwie łyżki mąki, rozprowadzić, jak mąka się zarumieni dolać pół szklanki wywaru z ugotowanej kapusty lub wody po gotowaniu ziemniaków, dodać miód lub cukier i mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji, wlać zawartości patelni do garnka z kapustą, zagotować, jeśli to konieczne przyprawić kapustę pieprzem i solą.



TAK NA MARGINESIE:

Prawie w każdym wiejskim a często i w domowym gospodarstwie robotniczym w piwnicy lub w komórce, stała beczka z kiszoną kapustą. Początkowo kapustę kiszono tylko na własne potrzeby. Z biegiem lat zaczęto ją sprzedawać na targach i w sklepikach. Przed kupieniem kapustę należało obowiązkowo skosztować. Jeszcze dziś wiele śląskich gospodyń kisi kapustę w domu, w dębowej beczce, dużym kamiennym garnku czy chociażby słojach, bo „lepsza swoja kapusta niż cudza gęś tłusta”. Kapustę zasmażaną z boczkiem podawano na obiad z utłuczonymi ziemniakami lub jadano z chlebem na kolację (kapustę kładziono na chleb). Dodawano ją także do dań mięsnych, choć częściej do mięs robiono ją bez boczku – zasmażkę robiono na dwóch łyżkach smalcu. Tradycyjnie podawano ją do żeberek i do kotleta schabowego. W starym przepisie uwagę zwraca zalewanie kapusty wodą po gotowaniu ziemniaków. Nie chodzi tylko o smak potrawy. Śląskie gospodynie były oszczędne. W kuchni nic nie mogło się zmarnować. Oszczędzało się także wodę. Wodę po gotowaniu ziemniaków dodano do innych potraw z kapustą także do niektórych zup i sosów.



bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur