Gołąbki

Gołąbki

SKŁADNIKI:

– średnia główka kapusty
– 1 kg mięsa wieprzowego (karczek, łopatka, szynka)
– szklanka ryżu
– 2 jajka
– 4 łyżki mąki
– 2/3 szklanki słodkiej śmietany
– 5–6 łyżek przecieru pomidorowego



PRZYGOTOWANIE

Kapustę umyć i zanurzyć w garnku z wrzątkiem i zostawić do czasu aż liście się rozłożą (można też obrać liście i każdy osobno sparzyć), ugotować ryż na sypko w lekko osolonej wodzie (ryż powinien być nieco twardy), odcedzić ryż na sicie, przelać bieżącą wodą i zostawić aż woda odcieknie, mięso zmielić, z mięsa jajek i ryżu wyrobić masę, przyprawić solą i pieprzem, sparzony liść kapusty położyć na desce, wyciąć twardszą część końcówki liścia w trójkąt, ułoży na środku liścia przygotowany farsz (w zależności od wielkości liścia 2 – 3 kopiate łyżki),uformować kocówką noża farsz w mniej więcej foremny prostopadłościan, założyć z obu krótszych boków kapustę na farsz a następnie założyć z dłuższych (tak jak pakuje się paczkę kładziemy papier), jak wszystkie gołąbki są gotowe dno szerokiego garnka przykryć liśćmi kapusty, na liściach ułożyć ściśle obok siebie (nie rozpadną się podczas gotowania), zalać gołąbki wodą tak aby były nią przykryte, naczynie przykryć, doprowadzić wodę do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować jeszcze około 90 minut na wolnym ogniu, gołąbki wyjąć, z wody w której się gotowały przyrządzić sos: w wywarze rozpuścić przecier, do szklanki ze śmietaną dodać mąkę wymieszać i dodać łyżkę gorącego wywaru, wymieszać i lać powili do wywaru stale mieszając, zagotować, przyprawić do smaku, włożyć gołąbki do sosu i wstawić do nagrzanej do około 180% trąby (piekarnika) piec około 15 – 20 minut.



TAK NA MARGINESIE

Tradycyjne gołąbki przygotowane są z mięsem wieprzowym. Do gołąbków dodawano jedna nie tylko wieprzowinę, ale także mięso królicze, kacze, kurze i wołowe. Często wykorzystywano mięso, na którym wcześniej gotowano zupę. W czasie jesiennym do gołąbków dodawano niekiedy grzyby (zebrane grzyby przeważnie suszono, jeśli znalazły się takie, które nie nadawały się do suszenia robiono z nich grzybulę a gdy było ich zbyt mało na zupę dodawano je do innych potraw): grzyby wymyć zalać woda, tylko tak, aby grzyby były nią przykryte i zgotować, wyjąc grzyby z wrzątku, zaczekać aż przestygną i drobno posiekać, dodać do farszu, na bazie wody, w której gotowały się grzyby zrobić sos – dodać 2 łyżki mąki i pół szklanki śmietany, przyprawić. Zdarzało się tak, że gołąbki z grzybami robiono bez mięsa. Grzyby leśne można zastąpić pieczarkami. Ponieważ w śląskiej kuchni żaden produkt nie mógł się zmarnować, z niewykorzystanych na gołąbki liści kapusty robiono albo słodką zasmażaną kapustę albo słodki kapuśniak.



bigos boczek Boże Narodzenie deser epickie galaretka gołąbki groch grzyby gęś jabłka jajka kapusta kluski kompot królik kulinarna galeria kulinarna tradycja kura mintaj mortadela musztarda mąka pasztet pieczywo placki porady ze śląskiej kuchni sałata sałatka ser sos słodkości warzywa Wielkanoc wieprzowina wigilia wołowina ziemniaki zupa śledzie śliwki śląski słownik kuchenny żur